Ostatni lektorat języka rosyjskiego w NUTW był tak bardzo interesujący, że postanowiłam napisać o tym kilka słów. Prowadząca zajęcia, mgr Halina Pawłowska opowiadała nam (oczywiście w języku rosyjskim) jak obchodzi się Nowy Rok w różnych państwach. Oto kilka ciekawostek.
W Indiach Nowy Rok wita się kilka razy. W północnym regionie w kwietniu, w południowym w marcu, a w październiku, listopadzie na zachodzie. W piątym dniu poprzedzającym Nowy Rok odbywa się wspaniałe, ludowe przedstawienie, poświęcone bóstwu-Ramie. Zachodnioindyjski Nowy Rok zaczyna się tzw. świętem ognia. Do olbrzymiej(wysokości trzech pięter) papierowej kukły strzela się z łuku zapaloną strzałą. Kukła spala się –to symbol kończącego się Starego Roku. Po powrocie do domu ludzie stroją lampionami drzwi i okna. Przed drzwiami każdego domu można zobaczyć kolorowe rysunki-to symbole gościnności.
We Włoszech 25-go grudnia rodziny gromadzą się przy świątecznych stołach przy bożonarodzeniowych choinkach. Wszyscy czekają na Babbo Natale (Dziadek Mróz), który przychodzi z workiem prezentów. Dzieci przed snem zostawiają przed kominem swoje pończochy, w które wróżka nocą wkłada prezenty. W noc sylwestrową nikt nie wychodzi z domów i nie jeździ po ulicach, ponieważ jest bardzo niebezpiecznie. Jak tylko zegary wybiją północ z okien i balkonów wyrzucane są różne stare rzeczy (nawet krzesła i łóżka) - co oznacza, że trzeba kupić nowe.
W Kolumbii w przeddzień świąt na każdej ulicy stawia się dużą lalkę-symbol Starego Roku, czyta się „Testament Starego Roku”, w którym jest mowa jaki komu dostanie się spadek. Zabawa ta oparta jest na żartach i wszyscy bawią się doskonale. O północy następuje eksplozja- kukła rozpada się na kawałki. Ludzie pozdrawiają się wzajemnie, całują, tańczą i śpiewają. Przez trzy dni każdy maluje sobie twarz i ręce w różne kolory(czarny, biały lub żółty).
Dla Japończyków Nowy Rok to najważniejsze święto. W każdym domu słychać tłuczenie ryżu. Przy każdych drzwiach stawia się związane razem gałązki młodej sosny i bambusa(zamożniejsi dodają gałązki kwitnącej śliwy)- to symbol wierności i długowieczności. Mają one również chronić przed złem i nieczystością. Przed drzwiami Japończycy naciągają słomiany sznur, żeby chronił dom przed złymi duchami. O północy w buddyjskich świątyniach słychać 108 uderzeń w dzwony by uwolnić ludzi od 108 grzechów i słabości. Japończycy modlą się w świątyniach i jest to transmitowane przez radio. Uroczystości trwają trzy dni. Jak widać ludzie zgodnie z obyczajami swoich przodków i w poszanowaniu innych religii, w różnorodny sposób celebruja święto Nowego Roku.
Tekst: Krystyna Łomonowicz
Zdjęcia; Józef Herzog