Nie samymi zabawami…
Nie tylko lubimy bawić się razem ale także poznawać i przypominać sobie historyczne fakty z dziejów naszej „Małej Ojczyzny”. 9-tego czerwca 2014 roku w takim celu pojechaliśmy do pobliskiego Kożuchowa by odświeżyć swoje wiadomości o tym unikatowym na polską skalę miasteczku, a szczególnie interesował nas zamek.
Słownik geograficzny Królestwa Polskiego wymienia dwie nazwy tej miejscowości: Kożuchów (starszą) i Freystadt (niemiecką).
Od początku 16w. zamek stanowił własność książąt śląskich, między innymi jako lenno Jana Olbrachta, Zygmunta I Starego, Zygmunta II Augusta. Prawdopodobnie krótko należał do Korony
Polskiej (ok. 2 lat), bądź wracał znów do Korony Czeskiej.
Około 1685 roku kupił go zakon karmelitów i zamek stał się klasztorem. Po likwidacji zakonu pełnił funkcję zbrojowni by w 1870 roku przejść w ręce gminy ewangelickiej.
Dopiero w latach 1974-1984 odrestaurowano zamek i przeznaczono go na cele kulturalne.
Według rejestru Narodowego Instytutu Dziedzictwa na listę zabytków wpisane są:
- zespół urbanistyczno- krajobrazowy miasta z 13 i 14 wieku
- cmentarz ewangelicki pod wezwaniem Św. Trójcy-Lapidarium, założony w 17 wieku. Mieści się tu ponad 200 płyt nagrobnych z 17 i 18 wieku
- ratusz z 14 wieku ze współczesną rozbudową
- figura Maryjna z 1736 roku
- figura św. Jana Nepomucena z 1715 roku
- kamienne mury obronne otaczające miasto i zamek, wzniesiony przez Piastów Głogowskich, między 13 i 14 wiekiem na terenach zamieszkałych przez Łużyczan oraz w sąsiedztwie Dziadoszan.
- fosa-dzisiaj teren spacerowy i miejsce inscenizacji turniejów rycerskich
- kościół parafialny, ufundowany przez Bolesława Krzywoustego w 1125roku, łączący wszystkie style.
Z miasta prowadziły drogi przez bramy, a w jednej z nich mieści się ciekawe muzeum
nie tylko archeologiczne. Polecam zwiedzić to miasto z dziećmi czy wnukami. Jest to żywa lekcja historii od Mieszka I do RP!
tekst: Krystyna Łomonowicz
zdjęcia: Łucja Turkiewicz